Sök på webbplatsen:
Sök i webbshoppen:

Kemiska Indikatorer

Kemiska indikatorer och tillbehör för autoklavering.

För information om sortiment, artikelnummer samt priser, se vår webshop

Bowie Dick Test Pack, en engångstest för kontroll av att vakuumfunktionen i kombination med temperaturen fungerar. Används dagligen för kontroll av ångautoklaver. Denna produkt är inte en sterilitetstest utan används som en integrerad del av den totala kontrollen av ångautoklaven. B&D-testen kontrollerar att vakuumfasen i autoklavcyklen tar bort tillräckligt med syre innan ångan tillsätts. Testet kontrollerar också att syre inte läcker in i autoklaven under steriliseringscyklen.

ProChem, ett engångstest för kontroll av tillräcklig ångpenetration i varje paket i ångautoklaven. Indikatorn ändrar färg från vit till svart för enkel avläsning.

Dry Heat Indikator, ett engångstest för att kontrollera torrsterilisering. Består av små klistermärken som fästs direkt på paketen som skall steriliseras. Dessa märken ändrar färg från grön till brun för enkel avläsning. 

Mer information: Raven Labs eller kontakta Åke Wall.

 



Box 7293, 187 14 Täby - Telefon 08-630 85 00 - Fax 08-630 09 05 -