Sök på webbplatsen:
Sök i webbshoppen:

Provtagning och odlingsutensilier

Våra produkter för provtagning och transport av mikrobiologiska prover kommer företrädelsevis från Copan som är världsledande inom området.

Alla produkter produceras in-house och Copan arbetar ständigt med utveckling för att hela tiden förbättra den preanalytiska fasen.


Provtagningssystem

Systemet består av ett kit som innehåller både transportrör och provtagningspinne i en och samma förpackning vilket leder till säker och lätt hantering.
I sortimentet finns sedan länge kända system, men också mer moderna som underlättar molekylärbiologiska metoder samt automatisering, ESwab och UTM.
Läs mer om Provtagningssystem


Provtagningspinnar

Vi har provtagningspinnar för alla behov inom mikrobiologi, PCR och hygien.Pinnarna finns i olika typer av tvinnad fiber och nylonflockade som lättare släpper ifrån sig provet.
Läs mer om våra provtagningspinnar

 

 

Swab and Rinse Kit (SRK)

SRK är ett CE-märkt ytrovtagningskit med swab och transport-
lösning för provtagning där tryckplattor ej fungerar.
Läs mer om våra Swab & Rinse-kit (SRK)


 

Formblåsta pipetter

Idealiska transferpipetter för alla typer av laboratorier. Pipetterna är gjorda i miljövänlig plast och finns i olika storlekar och förpackningar.
Läs mer om våra Formblåsta Pipetter

 

 

Inokulationsöglor

Med våra inokulationsöglor från Copan medföljer ett kalibreringscertifikat. Öglorna finns i 1 µl och 10 µl i en mjuk och en hård variant samt olika förpackningar.
Läs mer om Inokulationsöglor


Box 7293, 187 14 Täby - Telefon 08-630 85 00 - Fax 08-630 09 05 -